Your Councillors by Ward
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk their councillor face to face and these take place on a regular basis.
By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.
To find your councillor please use the below links:
Aberavon
-
Councillor Andrew DaceyAberavon
Plaid Cymru- The Party of Wales
-
Councillor Stephanie GrimshawAberavon
Welsh Labour / Llafur Cymru
Aberdulais
-
Councillor Caroline LewisAberdulais
Independent
Allt-wen
-
Councillor Nia JenkinsAllt-wen
Plaid Cymru- The Party of Wales
Baglan
-
Councillor Carol Clement-WilliamsBaglan
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Susanne RenkesBaglan
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Peter D.RichardsBaglan
Welsh Labour / Llafur Cymru
Blaengwrach and Glynneath West
-
Councillor Hayley DaviesBlaengwrach and Glynneath West
Independent
Briton Ferry East
-
Councillor Gareth RiceBriton Ferry East
Welsh Labour / Llafur Cymru
Briton Ferry West
-
Councillor Kirsty MorrisBriton Ferry West
Independent
Bryn and Cwmavon
-
Councillor Charlotte GalsworthyBryn and Cwmavon
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Rhidian MizenBryn and Cwmavon
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Dave WhitelockBryn and Cwmavon
Welsh Labour / Llafur Cymru
Bryncoch North
-
Councillor Wyndham Fryer GriffithsBryncoch North
Plaid Cymru- The Party of Wales
Bryncoch South
-
Councillor Jo HaleBryncoch South
Plaid Cymru- The Party of Wales
-
Councillor Chris WilliamsBryncoch South
Plaid Cymru- The Party of Wales
Cadoxton
-
Councillor Phil RogersCadoxton
Independent
Cimla and Pelenna
-
Councillor Tim BowenCimla and Pelenna
Independent
-
Councillor Jeremy HurleyCimla and Pelenna
Independent
Coedffranc Central
-
Councillor Angharad Rebecca AubreyCoedffranc Central
Independent
-
Councillor Nathan Goldup-JohnCoedffranc Central
Wales Green Party / Plaid Werdd Cymru
Coedffranc North
-
Councillor Mike HarveyCoedffranc North
Welsh Labour / Llafur Cymru
Coedffranc West
-
Councillor Helen Ceri ClarkeCoedffranc West
Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
-
Councillor Cen PhillipsCoedffranc West
Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Crynant, Onllwyn and Seven Sisters
-
Councillor Sian HarrisCrynant, Onllwyn and Seven Sisters
Independent
-
Councillor Steve K.HuntCrynant, Onllwyn and Seven Sisters
Independent
Cwmllynfell and Ystalyfera
-
Councillor Cathy JamesCwmllynfell and Ystalyfera
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Alun LlewelynCwmllynfell and Ystalyfera
Plaid Cymru- The Party of Wales
Cymer and Glyncorrwg
-
Councillor Jeff JonesCymer and Glyncorrwg
Independent
Dyffryn
-
Councillor James HentonDyffryn
Independent
-
Councillor Martyn PetersDyffryn
Independent
Glynneath Central and East
-
Councillor Simon Anthony KnoyleGlynneath Central and East
Independent
Godre'r Graig
-
Councillor Rosalyn DaviesGodre'r Graig
Plaid Cymru- The Party of Wales
Gwaun-Cae-Gurwen and Lower Brynaman
-
Councillor Sonia ReynoldsGwaun-Cae-Gurwen and Lower Brynaman
Labour and Co-operative Party / Llafur a'r Blaid Gydweithredol
-
Councillor Sarah ThomasGwaun-Cae-Gurwen and Lower Brynaman
Labour and Co-operative Party / Llafur a'r Blaid Gydweithredol
Gwynfi and Croeserw
-
Councillor Scott JonesGwynfi and Croeserw
Independent
Margam and Taibach
-
Councillor Rob G. JonesMargam and Taibach
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Dennis KeoghMargam and Taibach
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Laura WilliamsMargam and Taibach
Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath East
-
Councillor Wayne CarpenterNeath East
Independent
-
Councillor Dan ThomasNeath East
Plaid Cymru- The Party of Wales
Neath North
-
Councillor Alan R.LockyerNeath North
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Andy LodwigNeath North
Independent
Neath South
-
Councillor Carl JordanNeath South
Independent
-
Councillor Peter A ReesNeath South
Welsh Labour / Llafur Cymru
Pontardawe
-
Councillor Heath DaviesPontardawe
Plaid Cymru- The Party of Wales
-
Councillor Anthony John RichardsPontardawe
Plaid Cymru- The Party of Wales
Port Talbot
-
Councillor Sharon FreeguardPort Talbot
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Saifur RahamanPort Talbot
Welsh Labour / Llafur Cymru
Resolven and Tonna
-
Councillor Leanne JonesResolven and Tonna
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Dean LewisResolven and Tonna
Independent
Rhos
-
Councillor Bob WoolfordRhos
Independent
Sandfields East
-
Councillor Matthew CrowleySandfields East
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Edward V.LathamSandfields East
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Sean PurseySandfields East
Welsh Labour / Llafur Cymru
Sandfields West
-
Councillor Oliver Stewart DaviesSandfields West
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Suzanne PaddisonSandfields West
Welsh Labour / Llafur Cymru
-
Councillor Robert William WoodSandfields West
Welsh Labour / Llafur Cymru
Trebanos
-
Councillor Rebeca PhillipsTrebanos
Plaid Cymru- The Party of Wales