County Borough Council - Ordinary Elections - Thursday, 10th June, 2004

Election summary for Electoral Wards
Electoral Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Aberavon Jeff Dinham Social Democratic Party
Aberavon Thomas John Sullivan Social Democratic Party
Aberavon Anthony Taylor Social Democratic Party
Aberdulais Elwyn Jones Welsh Labour / Llafur Cymru
Allt-wen David Lewis Welsh Labour / Llafur Cymru
Baglan Paul Ernest Evans Neath Port Talbot Ratepayers Association
Baglan Juliet Hopkins Neath Port Talbot Ratepayers Association
Baglan Peter Denis Richards Neath Port Talbot Ratepayers Association
Blaengwrach Carolyn Edwards Plaid Cymru- The Party of Wales
Briton Ferry East Colin Morgan Welsh Labour / Llafur Cymru
Briton Ferry West Hugh Newton James Welsh Labour / Llafur Cymru
Bryn and Cwmavon Marian Aerona Lewis Welsh Labour / Llafur Cymru
Bryn and Cwmavon Brin Roblin Independent / Annibynnol
Bryn and Cwmavon Ivor David Williams Welsh Labour / Llafur Cymru
Bryncoch North John Raymond Bryant Plaid Cymru- The Party of Wales
Bryncoch South Janice Dudley Plaid Cymru- The Party of Wales
Bryncoch South Geraint Degwel Owen Plaid Cymru- The Party of Wales
Cadoxton David Valdo Funning Welsh Labour / Llafur Cymru
Cimla John Warman Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Cimla Stephen Richard Williams Welsh Labour / Llafur Cymru
Coedffranc Central Arthur Davies Welsh Labour / Llafur Cymru
Coedffranc Central Georgina Emma Davies Welsh Labour / Llafur Cymru
Coedffranc North David Keith Davies Welsh Liberal Democrats / Democratiaid Rhyddfrydol Cymru
Coedffranc West Henry Marney Bebell Welsh Labour / Llafur Cymru
Crynant William Edward Morgan Plaid Cymru- The Party of Wales
Cwmllynfell Clifford Eirion Richards Welsh Labour / Llafur Cymru
Cymmer David Lee Williams Neath Port Talbot Ratepayers Association
Dyffryn Martyn Peters Plaid Cymru- The Party of Wales
Glyncorrwg Horace Glyndwr Rawlings Welsh Labour / Llafur Cymru
Glynneath Horace Thomas Lewis Plaid Cymru- The Party of Wales
Glynneath Del Morgan Plaid Cymru- The Party of Wales
Godre'rgraig John Myers Welsh Labour / Llafur Cymru
Gwaun-Cae-Gurwen Lynda G Williams Welsh Labour / Llafur Cymru
Gwynfi Jane Jones Independent / Annibynnol
Lower Brynamman Arwyn Nigel Woolcock Welsh Labour / Llafur Cymru
Margam Lesile John Davies Neath Port Talbot Ratepayers Association
Neath East John Miller Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath East Sandra Miller Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath East Sheila Marlene Penry Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath North Emmanuel Loaring Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath North Derek Vaughan Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath South Malcolm Bernard Gunter Welsh Labour / Llafur Cymru
Neath South Peter Albert Rees Welsh Labour / Llafur Cymru
Onllwyn Alun Huw Thomas Welsh Labour / Llafur Cymru
Pelenna Malcolm Isaac Jones Welsh Labour / Llafur Cymru
Pontardawe Alun Huw Evans Plaid Cymru- The Party of Wales
Pontardawe Michael Lloyd James Welsh Labour / Llafur Cymru
Port Talbot Dennis Keogh Neath Port Talbot Ratepayers Association
Port Talbot Pamela Edith Spender Neath Port Talbot Ratepayers Association
Port Talbot Andrew James Tutton Neath Port Talbot Ratepayers Association
Resolven Desmond William Davies Welsh Labour / Llafur Cymru
Rhos Paul Michael Thomas Welsh Labour / Llafur Cymru
Sandfields East Collin Crowley Welsh Labour / Llafur Cymru
Sandfields East Lella Helen James Independent / Annibynnol
Sandfields East Ted Latham Welsh Labour / Llafur Cymru
Sandfields West Olga Jones Welsh Labour / Llafur Cymru
Sandfields West Pamela Jane Thomas Welsh Labour / Llafur Cymru
Sandfields West Leonard William Willis Welsh Labour / Llafur Cymru
Seven Sisters Peter Gary Lloyd Welsh Labour / Llafur Cymru
Taibach Aneurin Simon Lewis Neath Port Talbot Ratepayers Association
Taibach John Rogers Welsh Labour / Llafur Cymru
Tonna William David Walters Independent
Trebanos Joseph Denzil Edwards Welsh Labour / Llafur Cymru
Ystalyfera Alun Llewelyn Plaid Cymru- The Party of Wales